Aktualności

Rajd Rowerowy
2016.06.28 11:48

W minioną niedzielę 26 czerwca w upalnych strugach promieni słonecznych i maleńkiego deszczu w ramach ogólnopolskiej akcji odbył się 5 rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów słowa pisanego i rowerów „Odjazdowy Bibliotekarz” upamiętniający w tym roku 1050 rocznicę Chrześcijaństwa Polskiego Zorganizowany został przez Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rzeczniowie wraz z filiami w Grabowcu i Pasztowej Woli. Uczestnicy rajdu z gminy Rzeczniów, Sienno i Iłża połączyli się na trasie i już wspólnie wybrali się do Prędocina na cmentarz mariawitów gdzie pochowani są mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wspólnota mariawicka działała początkowo (od 1893 r.) w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe do 1906 roku, w którym to po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
Dalej po spotkaniu z grupą turystów rowerowych z Ostrowca Świętokrzyskiego dojechaliśmy do Kościoła Parafialnego w Pasztowej Woli po wezwaniem NMP Matki Kościoła, którego zwiedzanie było głównym celem naszej wyprawy rowerowej. Ksiądz proboszcz Marek Wójcik w bardzo interesujący sposób przybliżył nam historię kościoła od chwili powstania do czasów współczesnych. Wspomniał budowniczych kościoła – ks. Józefa Dziadowicza i ks. Jana Blicharza. Siostrę Czesławę z Sandomierza, która jest autorką czterech obrazów: Maksymiliana Kolbe, twarzy Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Serca Pana Jezusa. Drogę krzyżową wyrzeźbił ks. Jan Mikos założyciel domu dla samotnych rolników w Nowym Skorczynie. Natomiast ksiądz Krzysztof Gębusia ze Starachowic podarował dwie płaskorzeźby, które znajdują się na ścianie zewnętrznej, południowej kościoła. Są one dziełem rzeźbiarza z Kowalkowa jak też symbole czterech ewangelistów umieszczone na ambonce. Kolejny element wyposażenia kościoła – organy często bywają tematem prac studenckich. Ostatnio zainteresowały studenta ze Starachowic pobierającego nauki w Berlinie.
Natomiast ławki wykonane zostały w stolarni na Śląsku.
Na zakończenie każdy uczestnik rajdu od księdza proboszcza otrzymał pamiątkowe 3 obrazki a bibliotekarze podarowali proboszczowi specjalne podziękowanie z podpisami uczestników rajdu.
Ostatnim etapem rajdu była biblioteka w Pasztowej Woli gdzie przy wspólnym, integracyjnym stole oprócz posiłku można było porozmawiać, podzielić się spostrzeżeniami i „odjazdowymi” planami na przyszły rok. Niestrudzeni trasą uczestnicy rajdu wzięli udział w ćwiczeniach i zabawach sportowych przygotowanych przez koleżanki z Iłży.
Na zakończenie bibliotekarze rzeczniowscy wręczyli bibliotekarzom z Iłży i Sienna podziękowanie za udział we wspólnej wyprawie rowerowej.

 

Tekst i foto: M. Kruk

Powrót do pełnej listy aktualności