Aktualności

Trąba powietrzna w miejscowości Kaniosy
2018.05.28 10:18

W miniony weekend mieszkańcy Kanios musieli zmierzyć się z ogromem tragedii. W sobotę, 26 maja około godz. 16.40 przez miejscowość Kaniosy w gminie Rzeczniów przeszła trąba powietrzna, która zostawiła po sobie zniszczenia na ogromną skalę.

W skutek trąby powietrznej straty poniosły trzy gospodarstwa. Zerwane zostały dachy oraz linie energetyczne. Zawaleniu uległo kilka budynków. Na miejscu działały jednostki ochotniczych straży pożarnych z gminy Rzeczniów. Dodatkowo PSP z Lipska i OSP Kochanówka. Pomoc nieśli także okoliczni mieszkańcy. Działał doraźny sztab kryzysowy. Na miejscu obecny był Wójt Gminy Karol Burek, Komendant Powiatowy PSP w Lipsku Tomasz Krzyczkowski wraz z z-cą Jarosławem Bajorem oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Tadeusz Durak.
- Ucierpiałokilka gospodarstw, dwa z nich uległo kompletnemu zniszczeniu. Reakcja służb ratowniczych była natychmiastowa, a poszkodowani od razu zostali otoczeni opieką i wsparciem - mówił Karol Burek, Wójt Gminy Rzeczniów. Poszkodowani otrzymali pomoc psychologiczną, na miejscu była też Kierownik GOPS w Rzeczniowie Małgorzata Półtorak z pracownikami socjalnymi.Strażacy zabezpieczyli za pomocą plandek budynki mieszkalne oraz uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych - dodaje wójt Karol Burek.
W trakcie akcji ratowniczej jednostki OSP zostały zadysponowane do pożaru budynku gospodarczego w sąsiedniej miejscowości Rybiczyzna. Najprawdopodobniej zapalił się on od uderzenia pioruna. Po ugaszeniu i zabezpieczeniu miejsca pożaru jednostki wróciły do miejscowości Kaniosy na dalsze czynności zabezpieczające miejsce zdarzenia.
W działaniach brały udział zastępy z JRG w Lipsku oraz jednostki z gminy Rzeczniów: OSP Rzeczniów, OSP Grabowiec, OSP Rybiczyzna, OSP Rzechów, OSP Pawliczka, OSP Wólka Modrzejowa, OSP Podkońce, OSP Płósy oraz OSP Kochanówka z gminy Sienno i OSP Kotlarka z gminy Iłża.
W dniu dzisiejszym do Kanios przyjechał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, który razem z Wójtem Gminy udał się na miejsce zdarzenia i spotkał się z poszkodowanymi, przekazując wyrazy współczucia. Zadeklarował swoje wsparcie oraz wyraził podziękowanie dla Samorządu Gminy i wszystkich służb za sprawne zorganizowanie pomocy.
W Gminie od soboty trwają działania nakierowane na pomoc poszkodowanym, które osobiście nadzoruje Wójt Gminy Karol Burek. Aktualnie odbywa się szacowanie strat przez powołane komisje. Na miejscu cały czas pracują strażacy i mieszkańcy.
Podziękowanie Wójta Gminy Rzeczniów: Składam serdeczne podziękowanie dla wszystkich strażaków ochotników z Gminy Rzeczniów i gmin sąsiednich, PSP w Lipsku oraz Kapelanowi strażaków ks. Zbigniewowi Wypchło za natychmiastową pomoc poszkodowanym. Dziękujęwszystkim mieszkańcom i ludziom dobrej woli, którzy udzielili wsparcia w nieszczęściu.
Caritas Diecezji Radomskiej uruchomiło konto, na które można wpłacać datki. Zachęcamy i prosimy o wpłaty, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym.
Środki finansowe można wpłacać na konto nr 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 Caritas Diecezji Radomskiej, ul. Kościelna 5, 26-604 Radom z dopiskiem KANIOSY.
 

 

Foto: OSP Rzeczniów, OSP Grabowiec

Powrót do pełnej listy aktualności