Aktualności

XIX Dożynki Powiatowo - Gminne 2018
2018.09.17 11:27

Po raz kolejny Gmina Rzeczniów była gospodarzem Dożynek Powiatowo – Gminnych. Uroczystość skupiła społeczność Gminy Rzeczniów i całego Powiatu Lipskiego.

Dożynki zgromadziły mnóstwo wystawców i zwiedzających. Tradycyjnie też bardzo mocno w organizację tej imprezy zaangażowały się instytucje, stowarzyszenia i sołectwa z terenu Gminy Rzeczniów i Powiatu Lipskiego, które m.in. przygotowały wieńce dożynkowe, a także stoiska prezentujące swoje walory. Jeśli do tego dodamy jeszcze atrakcje artystyczne i wydarzenia towarzyszące, które przez cały dzień trwały w Rzeczniowie, możemy mówić o kolejnym organizacyjnym sukcesie.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego. Korowód wyruszył spod Urzędu Gminy w Rzeczniowie i powoli przemieszczał się w na stadion. Na jego czele Kapela Bronka Machla, zaraz za nią poczty sztandarowe, gospodarze i starostowie dożynkowi oraz delegacje z wieńcami z poszczególnych gmin powiatu.
Następnie odprawiona zostałaDziękczynna MszaŚwięta polowa za zebrane plony. Mszę sprawowali: ks. Sylwester Chodyra – Proboszcz Parafii Rzeczniów oraz ks. Kan. Zbigniew Wypchło – Proboszcz Parafii Grabowiec. Tradycyjnie po zakończeniu Mszy Świętej, starostowie dożynkowi przekazali na ręce Starosty Powiatu i Wójta Gminy wypieczony specjalnie na tą okazję chleb oraz zaprosili wszystkich do dzielenia się chlebem. Starościną tegorocznych dożynek była Pani Joanna Kozak z Jelanki, Starostą - Pan Tomasz Glista z Grabowca. Następnie głos zabrali gospodarze terenu: Starosta Powiatu Lipskiego – Pan Roman Ochyński i Wójt Gminy Rzeczniów – Pan Karol Burek, którzy powitali w pierwszej kolejności poczty sztandarowe, zaproszonych gości, delegacje z gmin i wszystkich uczestników dożynek oraz wygłosili krótkie przemówienia dożynkowe.Głos zabrali również zaproszeni goście: Wicemarszałek Senatu RP – Pan Adam Bielan, Poseł na Sejm RP – Pan Andrzej Kosztowniak, Poseł na Sejm RP – Pani Anna Kwiecień, przedstawicielka Posła na Sejm RP Pana Leszka Ruszczyka – Pani Sylwia Łyżwa, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu – Pan Jan Bartosz, Przedstawicielka Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Marka Jurka – Pani Lucyna Wiśniewska.
Kolejnym punktem uroczystości był występ Zespołu Młodzieżowego „Znad Krępianki”, który zapoczątkował prezentacje gmin, tzw. obśpiewywanie wieców:
Gminę Rzeczniów reprezentowało 3 delegacje z wieńcami z poszczególnych parafii. Parafię Rzeczniów reprezentowałoKoło Gospodyń Wiejskich z Rzeczniowa, Parafię Grabowiec - Delegacja ze Starego Rzechowa i Rzechowa Koloni, Parafię Pasztowa Wola – Delegacja z Pasztowej Woli – Kolonii. Wieńce z gminy Rzeczniów obśpiewał Chór Rzeczniowiacy, który zaprezentował kilka utworów na scenie.
Gminę Chotcza reprezentował Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy „Tymienianki” z Tymienicy.
Gminę Lipsko reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Maruszowa.
Gminę Sienno na scenie reprezentował Chór Międzypokoleniowy Grazioso, natomiast wieniec wykonały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kochanówki/ Krzyżanówki.
Gminę Solec nad Wisłą reprezentował Zespół Śpiewaczy Powiślacy.
Dożynki połączone zostały z dwoma wydarzeniami: Plenerowy Wiejski Klub Tańca w Rzeczniowie oraz Piknik Organizacji Pozarządowych Powiatu Lipskiego. Obydwa wydarzenia dofinansowane zostały ze środków Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Podczas pikniku rękodzielnicy, stowarzyszenia i instytucje z terenu całego powiatu i Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg miały możliwość wystawienia stoiska promocyjnego
i zaprezentowania swoich walorów.
Swoje stoiska zaprezentowały:
1. Stowarzyszenie SENIOR
2. Stowarzyszenie Tworzyć Edukować Rozwijać
3. Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkońcach
4. Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie
5. TianDe Skarbnica Natury
6. Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowcu
7. Oriflame Dorota Pisarek
8. Komenda Powiatowa PSP w Lipsku
9. SUBOR
10. TUW
11. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Siennie
12. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lipsku
13. KGW Krzyżanówka
14. Nadleśnictwo Marcule
15. PTTK Lipsko
16. ZHP Lipsko
17. Anna Glista (Rękodzieło)
18. RzeźbiarzMacie Nowek
19. RzeźbiarzEugeniusz Cierluk
20. Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Lipskiej
21. RzeźbiarzJarosław Gryz
22. RzeźbiarzGrzegorz Tyrała
23. GOK Sienno
24. KGW Maruszów
25. KGW Krępa Kościelna
26. KGW Jaworska Wola
27. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
28. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Lipsko
29. Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczniowie – zabezpieczenie przeciwpożarowe imprezy.
W ramach Wiejskiego Klubu Tańca na scenie zaprezentowała się Kapela Bronka Machla w repertuarze ludowym, która w ostatnim czasie związana jest z Rzeczniowem za sprawą ludowych potańcówek oraz Kapela Bielińska z wokalistką Agatą Sałatą.Kapele porwały publiczność do wspólnej zabawy na dechach. Na scenie wystąpiła też solistka Emilia Burek, prezentując swoje umiejętności w niezwykle energicznym repertuarze.
Około godziny 19.00 rozpoczęły się koncerty gwiazd. Jako pierwszy zaprezentował się zakopiański Zespół Krywań, z hitem „Szalała Szalała”.
Następnie odbył się długo wyczekiwany koncert Arka Kopaczewskiego z Zespołem, który powrócił do Rzeczniowa po przerwanym koncercie podczas „Festiwalu w Dechę! Zabujaj się w Rzeczniowie”. Tym razem pogoda nie popsuła planów organizatorom i koncert odbył się zgodnie z planem, a Arek bawił licznie zgromadzoną publiczność swoimi hitami, a wśród nich: „Ona kocha mnie”, „Pierwszy Pocałunek”, czy „Malowane usta”.Na scenie zaprezentował się również Kamil Brodowski – młody wokalista z Radomia
Zabawa plenerowa trwała do późnych godzin nocnych a dla wszystkich bawiących się na dechach grał DJ Dymek.
Patronat medialny wydarzenia: Radomska Grupa Mediowa, Twoje Radio Lipsko, Echo Dnia.

Jak zawsze przy tego typu wydarzeniach niezawodni okazali się sponsorzy:

Prezes Banku Spółdzielczego w Iłży
DROMAR Joanna i Marcin Dróżdż
MB BUS Mirosław Buszkiewicz
USŁUGI EKOLOGICZNE EKO-JAS Krzysztof Janas
ELEKTRO-BUD Damian Fudalewski
SGW BUDOWNICTWO
GRUDEX Aneta i Sławomir Grudniewscy
METCHEM Sylwia i Krzysztof Kępczyk
GIGA KOMPUTER Ilona i Karol Skupień
PABLO Sp. z o. o Paweł Idzikowski
DELIKATESY CENTRUM
PUH SIGNAL Andrzej Biesiada
SYSTEM-BUD Sylwester Skrobisz
WOD-KAN -DYGAS Katarzyna i Piotr Dygas
TUW Dariusz Tuszyński
RAPO-GRUPA Piotr Rybiński
GOSPODARSTWO ROLNE Renata i Paweł Pastuszka
RAMONA AUTORYZOWANY DILER HUSQVARNA Edyta Mendel
OPTIMA Monika i Radosław Zbroś
KOLOR GRAF Izabela i Tomasz Szepietowscy
USŁUGI TRANSPORTOWE Jakub Lichota
SZCZYGŁOPLAST Jerzy Szczygłowski
TianDe Skarbnica Natury
TRANS-HEN Zofia i Henryk Babut
GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE Marlena i Michał Grzelak
GUSTAW s. c Halina i Karol Góralscy
BUD-BEX Bartłomiej Potrząsaj
PROGRANIT Marcin Kutera
WIŚNIOPOL – PAL – MASZ STACJA PALIW Piotr Stępień
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe ROLKO Alicja i Andrzej Kołton
APTEKA Iwona Sobulska Wicik
KWIACIARNIA FLORA Katarzyna Grudniewska
PUNKT APTECZNY W GRABOWCU Mirosława i Stanisław Włodarscy
ORIFLAME Dorota Pisarek
F. H. U. BUD-DACH KUNÓW Wiesław Gruszczyński
EURO-BRUK Grzegorz Dróżdż

Więcej zdjęć
 

Powrót do pełnej listy aktualności